Sklepanec, konec 19. stoletja, medenina
Sklepanec s tremi podolgovatimi členki s cvetličnim motivom in tremi krajšimi, okrašenimi z baročnimi deškimi obrazi, vključno z vmesnimi verižicami in zaključkom za spenjanje. Dolžina: 102 cm, širina: 3 cm. Nastal je konec 19. stoletja.
Sklepanci so običajno predstavljali dodatek k ženski pražnji obleki, kjer so imeli predvsem krasilno in statusno vlogo, včasih pa so služili tudi kot pripomoček za nošenje hišnih ključev in drugih predmetov. So pomemben dodatek k ženski oblačilni kulturi, ki je bil prisoten v različnih časovnih obdobjih in izvedbah, pripadal pa je vsem družbenim plastem. Plemkinje so nosile zlate in srebrne pasove ter sklepance, meščanke pa predvsem medeninaste, srebrne, deloma pozlačene. Kmečki sklepanci so bili redko srebrni; večinoma so bili izdelani iz železa ali medenine.
Ker so v ljudskih nošah evropskih narodov sklepanci precej redko prisotni v primerjavi z našimi tlemi, etnologi menijo, da so jih večinoma izdelovali domači mojstri. Zlatarske in predvsem pasarske delavnice, v katerih so nastajali sklepanci, so bile v Mengšu, Mariboru, Ljubljani in drugod.
Sklepanec je del zbirke Mare Pucelj iz Kamnika, ki jo hrani Medobčinski muzej Kamnik.
Literatura: Janja Žagar, Pasovi in sklepanci, Knjižnica SEM, Ljubljana, 1993.