Žiga Okorn - Razkrivanja
Žiga Okorn je po Srednji šoli za oblikovanje in fotografijo nadaljeval študij na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, kjer je leta 1991 diplomiral pri prof. Gustavu Gnamušu in prof. Tomažu Brejcu. Od leta 1994 deluje kot svobodni umetnik. Je soavtor prenove nekdanjih vojaških zaporov v mladinski hotel Celica in avtor ene od celic, za kar je leta 2004 s skupino Sestava prejel plaketo mesta Ljubljana. Ukvarja se tudi z oblikovanjem in postavljanjem razstav , ilustracijo, fotografijo, notranjim oblikovanjem. Od leta 1991 svoja slikarska dela, akvarele, risbe in kipe redno razstavlja doma in v tujini. Leta 2002 je prejel nagrado za najboljši akvarel na Extemporu Piran in leta 2008 na Extemporu Grožnjan. Leta 2009 je prejel nagrado zlato gnezdo, 2006, 2008 in 2011 pa je bil kot soavtor dobitnik nagrade Arhitekturne zbornice Slovenije zlati svinčnik. Živi in ustvarja v Ljubljani pod Rožnikom.
»… Žigovo iskanje bistvene primesi človeške biti, torej ljubezni do sebe in sočloveka, se odigrava na belini lista, na katerem se z minimalnimi likovnimi sredstvi kot iz nekega nevidnega zaprostora rojevajo človeške figure v barvnih odtenkih inkarnata, ki se staplja z življenjem – vodo. V zadnjem času se figura vse bolj vrašča v intenzivne barvne pokrajine, ki žarijo v toplih rdečih tonih – a vendarle to ni le lepo, lahko jih razumevamo tudi prav nasprotno, kot grozo ognjenih zubljev. Pokrajine, v katerih domala obstanejo figure ženske, otroka ali para, narekujejo resnično veličino narave in kot v romantičnem slikarstvu izpostavljajo posameznika, njegovo majhnost in pogrešljivost, a hkrati slikar prav z nenehnim izpostavljanjem podaja pomen, ki naj ga človek oziroma človeško življenje zaseda v glavah celotne družbe. Slikarjevi prostori so večinoma vzeti iz narave, lahko bi rekli, da v njih zaznavamo tako realen obstoječ prostor kot tudi abstraktnega, ponekod se zdi, da se oba stikata in tako ustvarjata mistično razpoloženje. V Žigovem slikarstvu se tako ne morem upreti označbi, da je pravzaprav njegova umetnost prava naslednica romantike, ki v sebi združuje tako ljubeznivo podobo kot tudi podobo trpljenja in temačnosti, kar mu narekuje sočasna družba in njen vse bolj izkrivljen pogled na zapovedane moralne in etične norme. In če posegamo v čas romantike, ko so umetniki iz grozot časa bežali v svet prijetnih ali temačnih vsebin, je Žiga Okorn neoromantik, ki z globokim spoštovanjem do človeka in narave s tesnobnostjo spremlja počasno oddaljevanje obeh, a hkrati v temini lovi tudi žarke svetlobe.« (iz zapisa ob razstavi, kustosinja Saša Bučan)
_____________________________________
KOLOFON
Občasna razstava Žiga Okorn – Razkrivanja, 6. 12. 2024-31.1.2025. Medobčinski muzej Kamnik – Galerija Pogled. Zanj: mag. Zora Torkar Kustosinja razstave: Saša Bučan Oblikovanje: Vladimir Ristić Lektoriranje: Ana Gruden Tisk: Tiskarna Element, Dataprint Kamnik Projekt sta financirala: Ministrstvo za kulturo RS in Občina Kamnik