- Info MM:K
Kontakt
Muzejska Pot 3, 1241 Kamnik
01 8317 662
064 274 850
info@muzejkamnik.siDŠ: 92474519
MŠ: 5095417000
TRR: SI56 0110 0600 0057 156Odpiralni čas MM:K
Odpiralni čas za obiskovalce:
od torka do sobote: od 10. do 18. ure,
nedelja, ponedeljek in prazniki (razen izjem): zaprtoMuzej – grad Zaprice in Galerija Miha Maleš sta od 5.5. do 8.9. 2024 odprta tudi ob nedeljah od 10. do 14. ure.
- Dogodki & novice
- Razstave
- Enote
- Zbirke
- Izobraževanja
- Trgovina
- O MM:K
Miha Maleš - poetični slikar
Miha Maleš je v slovenski umetnosti veliko ime. Je ena osrednjih, vsestranskih osebnosti slovenske likovne umetnosti, poleg raznolikega likovnega udejstvovanja pa ga zaznamuje tudi druga plat njegovega značaja. Bil je namreč tudi velik zbiralec umetniških del, pobudnik in vodja umetniške skupine Četrta generacija, likovni organizator in publicist. In ker je bil izjemno likovno čuteč, kar lahko spremljamo skozi celotno njegovo ustvarjanje, je znal vsa ta področja tudi skladno povezovati.
Leta 1979 je Miha Maleš z darilno listino mestu Kamnik podaril obsežno zbirko svojih del. Če odštejemo podarjene publikacije, je to natanko 2590 del. Občina je kmalu našla meščansko hišo na Glavnem trgu 2, v kateri je naslednje leto že domovala ta obsežna donacija. V tem dolgem obdobju smo na številnih razstavah predstavljali Miho Maleša kot slikarja, kot grafika, risarja, ustvarjalca sakralnih del, bibliofila, keramika, ljubitelja našega največjega poeta, Franceta Prešerna in tistega , ki je znal povezovati in nesebično predstavljati, če omenim le njegovo mladostno pobudo, na katero je vzniknila Četrta generacija.
V preteklih letih smo se odločili, da je zdaj prav zares skrajni čas, da se poklonimo in seveda zahvalimo tej velikodušni potezi umetnika in tako je začela nastajati stalna razstava. Slednja nas v prvi sobi s povečavami fotografij popelje po življenju in glavnih prelomnicah le tega, pokukamo pa lahko tudi v virtualni umetnikov atelje, ki ga je imel na Vošnjakovi ulici 9 v Ljubljani. Za dopolnitev dokumentarnega dela so v so v foto stenski časovnici po življenju umetnika, dodani ekrani na katerih si obiskovalci lahko ogledajo številna dela Mihe Maleša, katerih zaradi obsežnosti opusa nismo uspeli predstaviti. Predstavitvi obširnega opusa del sta namenjeni zadnji dve od petih galerijskih prostorov. Maleš je bil v svoji osnovi profesionalni grafik. V svojem življenju pa se je preizkusil v številnih grafičnih tehnikah, v katerih je nesporno dosegel zavidljivo kakovost. Galerija tako hrani preko 1600 samo grafičnih del.
Konec leta 2024 smo stalno zbirko umetnikovih del osvežili. V prvem prostoru si zdaj lahko ogledamo dela iz umetnikovega slikarskega opusa – platna z značilnimi maleševskimi motivi deklet in žena ter večno živega okolja Tivolskega parka v Ljubljani, kjer je imel slikar tudi svoj prvi atelje. Svoje mesto ima tudi najnovejša pridobitev galerije in sicer delo Vedeževalec, ki sodi v Maleševo zgodnejše obdobje, v čas, ko se je večinoma posvečal raznovrstnih grafičnim tehnikam. Tudi to delo odraža dve ključno povezani likovni prvini - linijo in barvo, kateri v Maleševi umetnosti živita vzporedno. Ob slikarskih delih iz mladostne dobe ter umetnikovega realističnega časa štiridesetih in petdesetih let, predstavljamo tudi njegovo fantastično, sanjsko fazo z delom Večerne igre iz leta 1970. Zrela doba okoli leta 1970, po umetnikovem obisku Španije, prenese v njegovo delo še močnejši kolorit, kar jasno kaže tudi njegovo omenjeno delo. Prav ta motiv je kot predlogo za tapiserijo podal mojstrici Etelki Tobolki ki je motiv izvezla. Tudi to tapiserijo je moč videti na tokratni stalni razstavi avtorja. Drugi razstavni prostor predstavlja Maleševa poslikana keramika. Tudi slednja je nova pridobitev, katero je galerija pridobila z odkupom iz zbirke umetnikove hčerke, Travice Maleš Grešak. Keramiki se je umetnik posvetil že leta 1935. Format grafičnega lista ali platna je nadomestila krožna oblika. Na krožnikih iz delavnice za keramiko Schnabel v Kamniku se pojavi lastna podoba, sledijo pa ji še portreti bodoče žene Olge ter motiv umetnikovega znanega dela Spomin na Benetke, ki ga je v nekoliko spremenjeni kompoziciji ustvaril v naslednjem letu(danes v stalni zbirki Moderne galerije v Ljubljani). Nekaj let pozneje, leta 1939, je ustvaril serijo poslikanih krožnikov z upodobitvami narodnih noš katere je, poleg svojih grafičnih del, razstavil še istega leta v Milanu.
Ko se je Maleš sredi petdesetih let prejšnjega stoletja, vrnil iz popotovanja po zahodni Evropi, poln novih idej in navdiha, se je znova posvetil tudi keramiki. Umetniški zapisi so zapolnili krožnike, vaze raznolikih oblik ter tudi broške in obeske za verižice. Tokrat so v ospredje stopile razgibane stilizirano zasnovane figure, maske in obrazi iz afriških in drugih prvinskih kultur, živalski liki in domače folklorno izročilo.
Ob keramiki pa je seveda nepogrešljiv tudi umetnikov grafični opus, ki je tokrat zasnovan kot paleta njegovega ustvarjanja in zaobjame časovno, tehnično in motivno različna obdobja umetnikovega ustvarjanja.
https://www.youtube.com/watch?v=OaRhE2UDh8I
__________________________________
KOLOFON
Stalna razstava Miha Maleš - poetični slikar 2017, spremenjena 2024 Medobčinski muzej Kamnik - Galerija Miha Maleš Zanj: mag. Zora Torkar
Avtorica razstave in izbor del: Saša Bučan Gradivo: Galerija Miha Maleš, Travica Maleš Grešak Fotografije: Tomaž Lunder Oblikovanje: Vladimir Ristić Lektoriranje: Alenka Juvan Projekt sta financirala: Ministrstvo za kulturo in Občina Kamnik