Mednarodni umetniški projekt Dobre novice
Sodelujoči umetniki:
William Sweetlove (BEL), Victor Kastelic (ZDA/ITA), Daniele Galliano (ITA), Pierluigi Pusole (ITA), Sergio Cascavilla (ITA), Bart Ramakers (BEL), Garrett Speirs (ZDA), Elke Warth (GER), Francesco Di Lernia (ITA), Mark Brest van Kempen (ZDA), Carel Pieter Brest van Kempen (ZDA), Nina Koželj (SVN), Raja Khairallah(LBN/ITA), Bartolomeo Migliore (ITA), Tazio Kastelic (ZDA/ITA), Zjos Meyvis (BEL), Federico Caputo (ITA), Enrico T. De Paris (ITA), Ginny Speirs (ZDA), Philippe Badert (BEL), Paolo Cassarà (ITA), Ira Marušič (SVN), Tina Konec (SVN), Bodil Fox (ZDA), Larnie Fox (ZDA).
Razstavišča:
ARBORETUM VOLČJI POTOK – velika razstava skulptur Williama Sweetlova v botaničnem vrtu in razstava del različnih umetnikov v razstavišču parka
MEDOBČINSKI MUZEJ KAMNIK – intervencije sodobne umetnosti v historično muzejsko zbirko
GALERIJA MIHA MALEŠ, GALERIJA DIKA IN GALERIJA PREČNA – skupinska razstava sodobnih, tujih in slovenskih umetnikov in umetnic
Utopično si je predstavljati svet, kjer človek kot nekdaj živi skupaj z naravo, zanjo skrbi, ta pa mu vrača z vsemi dobrinami, ki jih premore. Utopična je ideja, da bi se lahko človeštvo danes vrnilo v nek drug, oddaljen čas, kjer je nebo povsem modro, kjer je voda povsod, kjer so vsa morja kristalno čista, kjer se letni časi vrstijo po danes že skorajda pozabljenem redu. Domala vsakemu je jasno, da je naš planet postal odlagališče vsega, kar človek ustvarja in hkrati zavrže. Morda je res, da tega ni pred našim lastnim vhodom, morda tudi ne v naši okolici, morda je res, da človeštvo še ni spregledalo, a uničujoči povračilni udarci niso nikomur več neznanka. Narava nas kliče in njen klic je zlovešč – ekstremnost podnebja, ki je v zadnjih desetletjih iz spanca prebudila prenekaterega posameznika, od družbe kot celote zahteva, da počisti nesnago, ki jo je odlagala na oddaljenih koncih planeta, v okolja, ki so bila daleč proč od naših oči. Naš prag je bil čist, naša voda je bila dostopna, naša zemlja rodovitna. Za tehnološkim razvojem zahodnega sveta pa ostajajo »pogorišča«, v katerih vsega naštetega ni. In komu mar? Svet se spreminja v kaotično, fragmentirano tvarino, kot da se bo zdaj zdaj pogreznil sam vase, kot da vse zlovešče vodi neustavljiv tok. In kako bi bilo lahko drugače, ko družba postaja vse bolj individualizirana, indiferentna, ko izginja empatija in igro življenja preigravajo samo še kovanci in bankovci?
Prav umetniški projekt Dobre novice morda skuša poiskati in obrniti smer neutrudnega propadanja družbe in osvetliti pomen njene transformacije, kjer bi vsak posameznik spet odigraval svojo vlogo in izpodrinil družbeno apatijo, ki se zajeda v vse pore človeka. Umetniki, ki so se združili v tem projektu, prihajajo iz različnih koncev sveta, vsak s svojo lastno poetiko znotraj svoje umetniške izpovedi, a s skupno problematiko, ki zadeva človeka, njegovo brezglavo poseganje v naravo, njegovo izkoriščanje le-te in skrb za boljši in lepši jutri ter zavedanje, da za nami prihajajo novi posamezniki, ki bodo ta svet še potrebovali – ne le danes ali naslednjih sto let – naš planet se mora vrteti v pravi smeri še dolgo za nami. Umetniki z Dobrimi novicami skušajo – vsak s svojim lastnim razmislekom – odigrati dialog z gledalcem, ga opozarjati na prepogosto spregledano. Resno temo nam ponujajo skozi poigravanje, številne skrite pomene – presenečajo nas z velikostjo, barvo, s kompozicijami, intervencijami v historične prostore, pa tudi šokirajo, predvsem pa nam ponujajo razširjeno vidno polje vsega, kar človek počne. In nenazadnje nekateri izmed njih ponujajo tudi vprašanje o koncu. Kajti rdeče obarvane skulpture Williama Sweetlova – velikanske živali, ki se pojavljajo na vseh lokacijah projekta Dobre novice (prašiči, psi, medvedi), in ribiče največkrat vodi Jezus, ki naj bi bil po merilih vseh tisti, ki zmore prestopiti vse prepreke (tako zase kot tudi za vsakega izmed nas) – a tudi on v iskanju novega življenjskega prostora stopa na pot s steklenico najpomembnejšega napitka – vode. Tako lahko gledamo to zgodbo na različnih razstaviščih, z raznolikih zornih kotov, z ustvarjanjem gledalčeve lastne interpretacije, ki pa v sebi poleg igrivosti, upornosti in prepleta različnih umetniških pogledov nosi tudi kritični moment. Morda je čas, da se predramimo.
Na začetku je bil William Sweetlove, kmalu so okoli njega stopili enako misleči umetniki. Pod imenom Dobre novice vsak izmed njih podaja kamen v mozaik sodobne zgodbe o umetnosti, z mislijo, da bi za nekaj trenutkov odmislili temnino sveta in gledali v prihodnost s svetlobo, ki želi in zmore popeljati človeka na pot zelene …
»Zeleno, ki te hočem zeleno.
Zeleni veter. Zelene veje.«
In hvala, Federico Garcia Lorca.
Saša Bučan
Več informacij o projektu in umetnikih DOBRE NOVICE! najdete na spletni strani: https://www.dobre-novice.art/
Partnerji projekta so Občina Kamnik, Arboretum Volčji Potok, Zavod za turizem in šport Kamnik, Medobčinski muzej Kamnik, Matthew McQuarrie ter podpornika Slovenska turistična organizacija ter Turizem Ljubljana.