Gorska reševalna služba Kamnik – 100 let
Definicija muzejev pravi, da smo muzeji »stalne organizacija v službi družbe in njenega razvoja. Smo odprti za javnost, zbiramo, hranimo, ohranjamo, dokumentiramo, preučujemo, interpretiramo, upravljamo in razstavljamo dediščino ter posreduje podatke o njej z namenom razvijati zavest o dediščini, širiti vedenje o njenih vrednotah in omogočati uživanje v njej.«
Naša vloga ni samo verovanje, temveč tudi izobraževanje.
Tudi zato smo se v letošnjem jubilejnem letu, ko Gorska reševalna služba Kamnik praznuje 100. obletnico organiziranega reševanja v gorah vključili v procese počastitve tega visokega jubileja.
Z razstavo, ki bo kar nekaj časa krasila zidove stranskega trakta, želimo opozoriti na dolgo zgodovino pohodov v gore in posledično reševanja, ko so ljudje zašli v težave. Kako se je začelo »uradno« reševanje, kdo so bili pogumni bratje Erjavšek, ki so zaznamovali 50 let delovanja kamniške reševalne postaje, kako je napredovala tehnika reševanja in kako so se v zadnjih letih razmere zaradi neodgovornega ravnanja posameznikov, skupin ali pa naravnih nesreč, močno spremenile in zaostrile. Na panojski razstavi zelo zgoščeno in na kratko opisujemo pomembnejše dogodke, ki so pripomogli k razvoju in širjenju organiziranega reševanja na območju Kamnika.
Z razstavo smo se tudi muzealci želeli pokloniti delu nesebičnih ljudi, reševalcev, ki tuja življenja postavljajo pred svoja lastna. Ob visoki obletnici delovanja s tem izkazujemo visoko spoštovanje in jih čestitamo.
Za vsakim dejanjem stojimo ljudje. Obnašajmo se spoštljivo in odgovorno, da bodo reševalci imeli čim manj dela.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________
KOLOFON
Občasna razstava Gorska reševalna služba Kamnik – 100 let, 5. 10. 2022-16. 9. 2023. Muzej- grad Zaprice. Razstava Medobčinskega muzeja Kamnik, zanj: mag. Zora Torkar
Besedilo in izbor fotografij: France Malešič in Janja Železnikar; Uredila: Janja Železnikar; Fotografije: iz arhiva GRS Kamnik in občine Kamnik, Simon Kurinčič, Matjaž Šerkezi, Irena Mušič Habjan, Vladimir Habjan, Boštjan Griljc; Lektoriranje: Ana Gruden; Oblikovanje: Vladimir Ristić. Projekt je financirala Občina Kamnik.