Muzejski večer: Matic Zupan, Čelada s Kope nad Kompoljami
2. iz cikla predavanj: Skrivnostne poti negovskih čelad
200 let je trajalo, da so arheologi sestavili mozaične drobce v celoto. Nekje v začetku 19. stoletja je bila na Kopi nad Kompoljami izkopana negovska čelada. Do leta 1879 je nato krasila Cerarjevo štirno v središču trga Lukovica. Po tem letu je prišla v Deželni muzej za Kranjsko in vrsto let begala arheologe s svojo skrivnostno zgodbo.
Kako je potekalo detektivsko prebiranje virov, ki so govorili o izjemni najdbi? Kako je bilo razkrito dejstvo, da je čelada krasila vodnjak? Kako so leta 2019 prišli do novih izjemnih odkritij, ki so dala slutiti, da so našli lokacijo, kjer je v
5.–4. stoletju pr. n. št. ležal s čelado pokopani vojščak? Je bil sam ali ga je spremljala njegova dama? Po čem in zakaj to sklepamo?
Večino odgovorov dobite na predavanju.
Matic Zupan je mladi raziskovalec v Narodni muzej Slovenije / National Museum of Slovenia. Diplomiral je leta 2015, magistriral 2018. Leta 2020 se vpisal na doktorat. Tema njegovih raziskav so vplivi dolenjske železnodobne skupnosti globoko v območje osrednje Slovenije v času 5.–4. stoletja pr. n. št. Zanima ga prostorska arheologija in GIS analize. V letih 2019 in 2020 je bil zaposlen na Centru za preventivno arheologijo, kjer je izkopaval in delal na področju GIS-ov in 3D dokumentiranja. Od leta 2021 je zaposlen v Narodnem muzeju Slovenije.