Muzejski večer: ddr. Verena Vidrih Perko - Kaj nam bo dediščina, saj imamo nakupovalne centre!

Muzej in uprava MMK grad Zaprice
Kdaj: 09.10.2024, od 18:00 do 19:00

Slovenci doživljamo svojo kulturno dediščino vse prevečkrat kot breme. Nanjo se spomnimo v glavnem ob »ta velikih« praznikih in ko nam »prav pride«. V napoto nam je pri prenovah, otežuje naš hitri in novodobni razvoj, kvari naš mondeni okus  .. in ovira nas, vsaj kar se klenega slovenskega jezika tiče,  v sodobni komunikaciji. Pa vendarle nas Ustava in slovenska zakonodaja, kot tudi vse mednarodne listine opozarjajo, da je dediščina vir znanja in izobraževanja, identitete in gospodarskega razvoja. Kako je mogoče, da mesto kot je Kamnik, načrtuje turistični razvoj puščajoč bogato kulturno in naravno dediščino ob strani. Predavateljica bo predstavila sodobna stališča o pomenu dediščine kot družbene vrednote in o vlogi kulturnih ustanov ter malih, osebnih dediščin.

Verena Vidrih Perko, doktorica arheoloških in muzeoloških znanosti, že desetletja prepleta obe stroki. Bogata spoznanja o ohranjanju in prenašanju dediščine pa uspešno širi v različnih sredinah od študentov do starejših. Je tudi avtorica odličnih arheoloških razstav v Gorenjskem muzeju Kranj in vodja skupnih arheoloških razstavnih projektov. Slovensko muzejsko društvo je letos Vereni Vidrih Perko za odličnost strokovnega dela podelilo Valvasorjevo nagrado za življenjsko delo.

Predavanje je v okviru programa Dnevi evropske kulturne dediščine 2024.

Vabljeni.