Muzejska poletna noč - koncert Celjski dixieland

Muzej in uprava MMK grad Zaprice
Kdaj: 15.06.2024, od 20:30 do 21:30

Na letošnji poletni muzejski noči boste lahko uživali v zvokih dixielanda.

Dixieland je vrsta jazza, ki so jo najprej igrali temnopolti, nato pa so jo prevzeli belci. Ti so bili edini, ki so jo potem izvajali. Razvil se je v New Orleansu na začetku 20. stoletja in se do naslednjega desetletja močno razširil v New Yorku in postal zelo priljubljen pri širšem občinstvu. Pogosto je priznan tudi kot prva prava vrsta jazza, saj je bil prvi tudi tako imenovan (pred  letom 1917 tudi pogosto črkovan kot jass). Ime dixieland izvira iz denarne enote dixie, ki so jo uporabljali v pokrajini Luisiana v ZDA.

Med najboljše predstavnike te glasbe pri nas sodi Celjski dixieland ansambel. Glasbo svoje mladosti igrajo že skoraj četrt stoletja. V tem času so preigravali zlasti skladbe dixielanda, ki ga odraža tudi glasba Louisa Armstronga. Celjski dixieland ansambel sestavljajo pianist Miran Antauer, kitarist in banjoist Jože Ratej, kontrabasist Peter Jeraj, bobnar Luka Jahn, klarinetist Andrej Cimerman, trobentač Žan Cesar in pozavnist Gregor Vinko.

Na svojih koncertih predstavljajo tradicionalne dixieland skladbe, zaigrane v novih priredbah, ki so delo članov ansambla. Vodja zasedbe Andrej Cimerman je za njihov repertoar prispeval tudi avtorsko skladbo Beda.

V Kamniku bodo nastopili v soboto, 15. junija 2024, ob 20.30 na gradu Zaprice v okviru tradicionalne poletne muzejske noči.