Maistrov večer: predstavitev monografije KOROŠKI PLEBISCIT – 100 LET KASNEJE
Stoletnice koroškega plebiscita smo se sicer spominjali pred dvema letoma, vendar ta spomin odmeva tudi v prireditvah še po stoletnici tega za Slovence in prav tako Avstrijce pomembnega dogodka: ko smo Slovenci izgubili velik kos ozemlja, ko so slovenski Korošci v Avstriji postali manjšina, ko se je kljub Saintgermainski pogodbi (1919) pa ADP (1955) začelo intenzivno izginjanje slovenskega naroda. O čemer govori tudi pred kratkim nagrajeni film Izginjanje koroške režiserke Andrine Mračnikar. Prav tako o tem pripoveduje monografija Koroški plebiscit – 100 let kasneje, ki je leta 2021 izšla pri Slovenski matici. V njej enajst slovenskih in avstrijskih avtorjev ter en madžarski z interdisciplinarnimi pogledi odstira kopreno z nekaterih manj znanih dogodkov in procesov, ki se nanašajo na vzroke plebiscita na Koroškem ter na njegove posledice vse do leta 2020. Znanstveno monografijo, s katero je Slovenska matica sklenila prvo leto izhajanja nove zbirke Odstiranja, bodo predstavili urednik in soavtor dr. Danijel Grafenauer, predsednik Slovenske matice dr. Aleš Gabrič in iz čezmejne slovenske Koroške dr. Teodor Domej, avtor enega od besedil v knjigi.
Dr. Danijel Grafenauer je zgodovinar, znanstveni sodelavec na INV v Ljubljani; diplomiral je z nalogo Akademija slovenskih bogoslovcev v Celovcu in kratka biografija Podgorca, Ražuna in Limpla; doktoriral pa o dr. Juliju Felaherju in koroških Slovencih. Njegove raziskovalne teme so: koroški Slovenci, organizacije koroških Slovencev v Sloveniji, slovenske avtohtone manjšine, slovensko narodno vprašanje, manjšinsko varstvo v EU. Je predsednik Kluba koroških Slovencev Maribor.
Dr. Teodor Domej je mag. dr.; študiral je slavistiko in zgodovino na Dunaju, v Ljubljani in v Celovcu. Služboval je na Slovenskem znanstvenem inštitutu v Celovcu, pozneje na Zveznem pedagoškem inštitutu za Koroško, pa na univerzi v Celovcu, od 1996–2014 na Deželnem šolskem svetu za Koroško. Od leta 2015 je v pokoju. Raziskoval je in še vedno raziskuje jezikovno, kulturno in politično zgodovino Slovencev na Koroškem.
Dr. Aleš Gabrič je zgodovinar, znanstveni svetnik na Inštitutu za novejšo zgodovino v Ljubljani. Doktoriral je leta 1994 na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Raziskuje novejšo slovensko kulturnopolitično, kulturno in politično zgodovino. Od leta 2018 je predsednik Slovenske matice. Njegovi zadnji obsežnejši deli sta soavtorstvo knjige Temelji slovenstva ter znanstvena monografija V senci politike: opozicija komunistični oblasti v Sloveniji po letu 1945.
Vabljeni!
Dogodek soorganizirajo Medobčinski muzej Kamnik, Slovenska matica, Inštitut za narodnostna vprašanja in Društvo general Maister Kamnik.