Maistrov večer: predavanje Primoža Premzla - Iz barvite Premzlove zbirke, tudi o Maistru
Tokrat bo Maistrov večer obrnjen bolj v kulturnozgodovinsko smer in bosta vojno ter politika ostali nekoliko ob strani. V generalovi rojstni hiši bomo gostili znanega mariborskega antikvarja, galerista, založnika in zbiralca, predvsem mariborskega domoznanskega gradiva, Primoža Premzla. V svojem predavanju nam bo besedno in slikovno predstavil svoje raziskovalno delo, svojo bogato zbirko in svojo ustvarjalno pot. Njegova zasebna zbirka, ki jo je zasnoval leta 1983, zajema več kot 20.000 enot starih vedutnih grafik, načrtov, risb, fotografij in razglednic Maribora ter bližnje okolice od 17. do sredine 20. stoletja. Pri raziskovanju zgodovine je postala neprecenljiv vir slikovnega gradiva. Znani mariborski antikvar in založnik je tudi lastnik pri nas najbogatejše zbirke zemljevidov Štajerske od 16. do konca 19. stoletja z več kot 200 enotami.
Premzlovo raziskovanje in delovanje pa se je večkrat opazno, včasih polemično, ustavilo tudi pri Rudolfu Maistru. Prav gotovo je tu še posebej treba opozoriti na njegov pomembni prispevek kot raziskovalca, lastnika, urednika in lastnika slikovnega gradiva za monografijo Rudolf Maister STO LET SEVERNE MEJE, ki je leta 2018 izšla pri založbi Mladinska knjiga v zbirki Album. Druga Premzlova odmevna povezanost z Rudolfom Maistrom pa je bilo njegovo zavzemanje za to, da bi generalu postavili nov nagrobni spomenik oz. grobnico, in sicer tisto, za katero je načrte narisal znani slovenski arhitekt Jože Plečnik.
Primož Premzl je leta 1986 na Pedagoški fakulteti v Mariboru na oddelku za fiziko končal višješolski študij. Leta 1992 je ustanovil svoje založniško in galerijsko podjetje. Poleg tega, da je strasten galerist in zbiralec domoznanskega gradiva je prav tako treba omeniti njegovo uredniško in založniško delo. Založil in izdal je 40 knjig iz umetnostne zgodovine, zgodovine in etnologije. Za svoje pomembno delovanje in dosežke je gospod Premzl prejel kar nekaj nagrad, med drugim leta 2020 prestižno Schwentnerjevo nagrado. Letos (2023) pa Glaserjevo listino za življenjsko delo in častno Valvasorjevo priznanje Slovenskega muzejskega društva.
Vabljeni.