Galerijski večer: mag. Blaž Otrin - Fotograf Lovrenc Funtek (1833-1874)
Letos mineva 150 let od smrti enega prvi poklicnih fotografov na Slovenskem, Lovrenca Funtka, ki se je leta 1833 rodil v Mengšu. Leta 1865 je kot drugi Slovenec v Ljubljani odprl samostojni fotografski atelje.
Uveljavil se je predvsem kot portretni fotograf, pred njegov objektiv je poleg številnih običajnih ljudi stopilo tudi mnogo uglednih in znanih osebnosti, kot npr. pisatelj Fran Levstik, škof Ignacij Mrak, tiskar Jožef Blaznik, skladatelj Hugolin Sattner. Fotografiral je tudi številne člane rodbine Stare, ki je pustila pomemben pečat v zgodovini Mengša in Kamnika. Ko je bil na višku svoje poklicne poti, je zaradi težav v zasebnem življenju naredil samomor.
Čeprav je bil Funtek znan predvsem kot portretni fotograf, je fotografiral tudi krajino, a ohranjena sta le dva tovrstna posnetka, leta 1865 je posnel Mengeški spodnji grad, ki je najstarejša upodobitev katerega koli kraja z območja vzhodno od Ljubljane.
Naravnost osupljiva je življenjska pot kar štirih generacij rodbine Funtek, ki se pne od alkoholizma, socialnega propada, nasilja, do romantične ljubezni in vrhunskih kulturnih dosežkov. Lovrencev edini sin Anton je postal predsednik Društva slovenskih pisateljev, vnuk Leon pa je bil glasbeni čudežni deček, ki je kasneje večinoma deloval in prebival v Helsinkih.
Blaž Otrin, rojen leta 1973 v Ljubljani, je magister zgodovine in arhivist, zaposlen v Nadškofijskem arhiv v Ljubljani. Objavil je več zgodovinskih del, člankov in virov s področja socialne, kulturne, politične, cerkvene in lokalne zgodovine. Najbolj odmevne so bile: Jegličev dnevnik, zapisi škofa Antona Vovka V spomin in opomin, Topografsko-zgodovinski opisi župnij ljubljanske škofije 1821-1823. Zadnje čase se veliko ukvarja z zgodovino fotografije na Slovenskem, napisal je »Življenjepis popotnega fotografa Christiana Paierja (1839–1895)«, odkril domnevno puharotipijo Kranja iz leta 1860, trenutno pa pripravlja knjigo in razstavo o na novo odkriti najstarejši slovenski fotografiji in njenem avtorju Lorenzu Krachu.
Vljudno vabljeni.