Odprtje nove stalne razstave in predstavitev monografije: Miha Maleš - slikajoči pesnik
Galerija Miha Maleš, odprtje nove stalne razstave in predstavitev monografije, v četrtek, 23. novembra 2017 ob 18. uri.
Nova stalna razstava predstavlja Miha Maleša kot vsestranskega umetnika, grafika, slikarja, založnika, fotografa, ki je kot kamniški rojak ob 750-letnici Kamnika svojemu mestu podaril več kot 2600 del. Leta 1979 je tako nastala galerija Miha Maleš, ki s svojim poslanstvom predstavlja Maleševo umetnost in drugo slovensko umetnost. Stalna razstava nas v prvi sobi s fotografijami popelje po Maleševem življenju in glavnih prelomnicah le- tega, pokukamo pa lahko tudi v virtualni umetnikov atelje, ki ga je imel na Vošnjakovi ulici 9 v Ljubljani. Za predstavitev obširnega opusa del sta namenjeni zadnji dve od petih galerijskih prostorov. Maleš je bil v svoji osnovi profesionalni grafik. V svojem življenju se je preizkusil v številnih grafičnih tehnikah, v katerih je nesporno dosegel zavidljivo kakovost. V galeriji hrani preko 1600 samo grafičnih del, le del teh je bilo možno predstaviti na razstavi v predzadnji sobi, ki je namenjena Malešu – grafiku. Zadnja soba zaživi z živopisom v številnih raznolikih motivih, ki so izvedeni v tehniki monotipije – tehnike, ki je bila Malešu, kot hitremu zapisovalcu še kako blizu in tudi tehnika, ki je začrtala most med grafiko in njegovim slikarstvom, s katerim se je začel intenzivneje ukvarjati v tridesetih letih. Poleg njegovega slikarstva je v tej sobi predstavljeno tudi njegovo delo urednika (revija Umetnost, revija Ilustracija), bibliofila (številne numerirane bibliofilske izdaje, ki pogosto nosijo njegov ilustratorski dodatek- tako npr. Prešernov Sonetni venec, Gradnikova Španska lirika itn.) in ilustratorja (kar predstavljamo z originalnimi ilustracijami). Želimo si, da stalna zbirka ne ostane povedna za desetletja ali celo več- zato in tudi zaradi obsega Maleševe donacije, bomo zbirko osveževali, dodelovali in spreminjali na nekaj let- tako bo obiskovalcem na ogled vedno kaj svežega, še neznanega ali pa morda kaj, česar se bodo spomnili z nostalgijo.
Kratko o umetniku, sicer pa vsi in vsak posamezno vabljeni v galerijo tega, kot je zapovedal veliki slikar, tudi kamniški rojak, Ivan Vavpotič- slikajoči pesnik.
*1903 – 6. januarja rojen v Jeranovem pri Kamniku * 1916 -19- se šola pri podobarju F. Tončiču v Kamniku * 1919 – 21- kiparski oddelek umetno obrtne šole v Ljubljani * 1921- sprejet na slikarski oddelek na Umetniški akademiji v Zagrebu, jeseni 1922 se vpiše na kiparstvo * 1921 – 22 – študij v Zagrebu prekine in en semester študira v privatni šoli Zu St. Anna na Dunaju * 1924 – 27- grafična specialka v Pragi (prof. A. Brömse in F. Thiele) * 1927 – se vrne v Ljubljano, jeseni razstavlja s Stanetom Cudermanom v Jakopičevem paviljonu * 1928 – ustanovi in razstavlja s skupino Četrta generacija * 1929 – 30 – urednik revije Ilustracija * 1930 – na Kongresnem trgu v Ljubljani odpre Umetniški salon * 1931 – potuje po Nemčiji * 1932 – poslika cerkvi v Voćinu in Cirkveni na Hrvaškem * 1933 – od občine dobi v najem atelje v Tivoliju * 1934 – se zdravi na Golniku, izdela mapo 15 lesorezov Golnik * 1935, 1936, 1937 – razstavlja skupaj z G. A. Kosom in F. Goršetom; v okviru te skupine ter skupaj z gostom J. Slavičkom leta 1936 prvič razstavi svoja olja in monotipije * 1936 – ustanovi lastno Bibliofilsko založbo; pod njenim okriljem do leta 1945 izhaja prva slovenska likovna revija Umetnost * 1937- potovanje v Rim * 1941- se rodi hčerka Travica * 1948 – povabljen na Makedonski festival ; nastane obširna zbirka monotipij, litogravur in lesorezov, ki so deloma objavljeni v knjigi Makedonski motivi ( leta 1953 ) * 1951- biva v Parizu, potuje po Holandiji, Angliji, Belgiji in Franciji * 1952 razstavlja svoja dela po zahodni Evropi in v ZDA * 1961- izide knjiga Jadranski motivi * 1974 – velika retrospektivna razstava v Moderni galeriji v Ljubljani * 1977 – Prešernova nagrada za življenjsko delo * 1980 – mestu Kamnik podari 2634 del * 1987 – 24. junija umre v Ljubljani.
Avtorica razstave je kustosinja Saša Bučan. Ob razstavi pa je izšla tudi bogata monografija Miha Maleš – slikajoči pesnik iz serije Albumi, ki sta jo sozaložili Mladinska knjiga in MMK – galerije Miha Maleš, avtorice Brede Ilich Klačnik in drugih znanih slovenskih umetnostnih zgodovinarjev.