Ferry Souvan 100 (1919-1972)
Zadnji muzejski večer v poletnem delu je predavanje Marka Kumra o Ferryju Souvanu (1919-1972), slovenskemu besedilopiscu, skladatelju, harmonikarju in podjetniku, čigar stoletnico rojstva se spominjamo letos.
V slovensko zavest so se neizbrisno vtisnila besedila Ferryja Souvana za prve Avsenikove uspešnice, omenimo Tam, kjer murke cveto, Večer na Robleku, Na mostu in številne druge. Neprecenljiv je njegov delež pri porajanju zlate dobe slovenske popevke. Že v petdesetih letih je duhovito priredil nekatere svetovne uspešnice: vsi si še danes popevamo in požvižgavamo Moj črni konj (ne rabi uzde), ki jo je v slovenščini prepričljivo interpretiral Rafko Irgolič. Tudi za zgodnje festivale slovenske popevke je prispeval skladbice kot so Z Mojco plesal bi cha-cha-cha ali Ko bi enkrat še. Kamniku se je poklonil s svingovsko instrumentalno skladbo Deklica iz Kamnika in z besedilom za uspešnico Ansambla Borisa Franka Katrca iz Kamnika.
V juniju bomo v Medobčinskem muzeju Kamnik in v Arboretumu Volčji Potok odprli priložnostni razstavi v poklon stoletnici Ferryja Souvana in njegovemu nekoliko spregledanemu prispevku k slovenski nacionalni identiteti. Še prej pa bo pripravil pregled življenja in dela Ferryja Souvana avtor obeh razstav Marko Kumer.
Marko Kumer (1961) je muzejski dokumentalist in glasbeni redaktor. V Medobčinskem muzeju Kamnik je pripravil razstave Kam so šle vse fabrike, Na sodu smodnika, Tone Knaflič – zgodba poštenega kapitalista in Industrija – nostalgija (skupaj s Sašo Bučan). Na tretjem programu Radia Slovenija pripravlja redni tedenski jazzovski oddaji in piše članke o zgodovini jazza in popularne glasbe na Slovenskem.
Vabljeni.