#naprejvpreteklost #pomladvmuzeju #dobre novice
V okviru spletne promocijske akcije Naprej v preteklost, ki jo s skupnimi močmi organizirajo Skupnost muzejev Slovenije, Služba za premično dediščino in muzeje pri Narodnem muzeju Slovenije in seveda vsi sodelujoči slovenski muzeji in galerije, poteka dvakrat letno, v spomladanskem in zimskem času, v digitalnem okolju. Z njo vsakokrat opozarjamo na bogastvo, ki ga ponujajo naši muzeji ter na dejstvo, da so muzeji zanimivi, zabavni ter varni prostori učenja in zabave.
Medobčinski muzej Kamnik vas vabi z geslom #pomladvmuzeju in vam predstavlja video, v katerem vas Noah Charney, umetnostni zgodovinar vabi na ogled mednarodnega umetniškega projekta Dobre novice, v katerem se umetnost prepleta tudi z ekologijo in odnosom do našega planeta.
Umetniški projekt Dobre Novice se odvija od 16. marca do 22. septembra v galerijah Miha Maleš, Prečna in Dika ter v muzeju na gradu Zaprice v Kamniku in v Arboretumu Volčji Potok.
“Utopično si je predstavljati svet, kjer človek kot nekdaj živi skupaj z naravo, zanjo skrbi, ta pa mu vrača z vsemi dobrinami, ki jih premore. Utopična je ideja, da bi se lahko človeštvo danes vrnilo v nek drug, oddaljen čas, kjer je nebo povsem modro, kjer je voda povsod, kjer so vsa morja kristalno čista, kjer se letni časi vrstijo po danes že skorajda pozabljenem redu. Domala vsakemu je jasno, da je naš planet postal odlagališče vsega, kar človek ustvarja in hkrati zavrže.
Umetniki z Dobrimi novicami skušajo – vsak s svojim lastnim razmislekom – odigrati dialog z gledalcem, ga opozarjati na prepogosto spregledano. Resno temo nam ponujajo skozi poigravanje, številne skrite pomene – presenečajo nas z velikostjo, barvo, s kompozicijami, intervencijami v historične prostore, pa tudi šokirajo, predvsem pa nam ponujajo razširjeno vidno polje vsega, kar človek počne. In nenazadnje nekateri izmed njih ponujajo tudi vprašanje o koncu. Kajti rdeče obarvane skulpture Williama Sweetlova – velikanske živali, ki se pojavljajo na vseh lokacijah projekta Dobre novice (prašiči, psi, medvedi), in ribiče največkrat vodi Jezus, ki naj bi bil po merilih vseh tisti, ki zmore prestopiti vse prepreke (tako zase kot tudi za vsakega izmed nas) – a tudi on v iskanju novega življenjskega prostora stopa na pot s steklenico najpomembnejšega napitka – vode. Tako lahko gledamo to zgodbo na različnih razstaviščih, z raznolikih zornih kotov, z ustvarjanjem gledalčeve lastne interpretacije, ki pa v sebi poleg igrivosti, upornosti in prepleta različnih umetniških pogledov nosi tudi kritični moment. Morda je čas, da se predramimo.” Iz zloženke kustosinje Saše Bučan.
Sodelujoči umetniki:
William Sweetlove (BEL), Victor Kastelic (ZDA/ITA), Daniele Galliano (ITA), Pierluigi Pusole (ITA), Sergio Cascavilla (ITA), Bart Ramakers (BEL), Garrett Speirs (ZDA), Elke Warth (GER), Francesco Di Lernia (ITA), Mark Brest van Kempen (ZDA), Carel Pieter Brest van Kempen (ZDA), Nina Koželj (SVN), Raja Khairallah(LBN/ITA), Bartolomeo Migliore (ITA), Tazio Kastelic (ZDA/ITA), Zjos Meyvis (BEL), Federico Caputo (ITA), Enrico T. De Paris (ITA), Ginny Speirs (ZDA), Philippe Badert (BEL), Paolo Cassarà (ITA), Ira Marušič (SVN), Tina Konec (SVN), Bodil Fox (ZDA), Larnie Fox (ZDA).
Projekt je nastal v sodelovanju Občine Kamnik, Medobčinskega muzeja Kamnik, Zavoda za turizem in šport Kamnik, Arboretuma Volčji Potok, Matthew McQuarrie ter podpornika Slovenska turistična organizacija ter Turizem Ljubljana.
#naprejvpreteklost #pomladvmuzeju #dobre novice
Vabljeni k ogledu.