Muzejski večer: dr. Borut Križ – Negovska čelada iz Novega mesta
Leta 1975 je iz razstavišča Dolenjskega muzeja izginilo 106 arheoloških predmetov. Med njimi je bila v »ropu stoletja« odnesena tudi negovska čelada, ki je skupaj z dvema podobnima razstavljena na razstavi Skrivnostne poti negovskih čelad.
Kaj se je dogajalo tiste usodne julijske noči leta 1975? Kdo je pomagal predmete vrniti v Slovenijo? Zakaj so ti predmeti neprecenljivi in izjemno pomembni? Kaj bi pomenilo za slovensko in evropsko arheološko stroko in našo dediščino, če predmetov ne bi našli?
Kaj nam govori čelada o prazgodovini Dolenjske, kaj o njenem lastniku? Kje vse jih še najdemo? Zakaj se imenujejo po Negovi?
Vse to in še več, vam bo v zanimivem predavanju odkril specialist za železno dobo Dolenjske arheološke stroke, dr. Borut Križ.
Dr. Borut Križ, muzejski svetnik, kustos arheolog Dolenjskega muzeja, je eden največjih raziskovalcev in poznavalcev železne dobe na Dolenjskem. Diplomiral je leta 1982; od leta 1993 je zaposlen v Dolenjskem muzeju. Je vodja arheoloških izkopavanj na železnodobnih najdiščih Novega mesta in Dolenjske; avtor številni monografij in člankov o arheologiji Dolenjske, avtor muzejske stalne razstave; avtor učne poti na Cvingerju pri Dolenjskih Toplicah; predava na domačih in mednarodnih simpozijih, konferencah, itd. Novo mesto po njegovi zaslugi nosi naziv Mesto situl. Leta 2020 je prejel nagrado Slovenskega arheološkega društva za življenjsko delo.
Vljudno vabljeni.