Nova publikacija: Zgodovina gradu Zaprice
Za vas smo pripravili zgodovino dvorca ali, kakor ga Kamničani bolj poznamo, gradu Zaprice. Na majhni vzpetini nad predmestjem Šutna, na odlični lokaciji, je daleč naokoli edini ohranjeni grajski kompleks, ki je danes namenjen delovanju muzeja in javnosti.
Prvim najdbam grajske poselitve je mogoče slediti od začetka 14. stoletja. Najprej v obliki domnevnega zgodnjegotskega bivalnega stolpa oziroma dvora stolpaste oblike. Novo podobo dobi v sredini 16. stoletja, ko ga Jurij pl. Lamberg preobrazi v slikovito renesančno arhitekturo z ogelnimi pomoli, ki dajo majhnemu dvorcu mogočnejši videz. Zadnje večje predelave in modernizacijo je grajski kompleks doživel proti koncu 18. stoletja pod lastnikom Antonom Medardom pl. Wiederkehrom. O vsem tem piše dr. Igor Sapač, arhitekt, umetnostni zgodovinar in kastelolog, ki je s sodelavko, arhitektko mag. Sanjo Špindler, izdelal tudi digitalne prikaze glavnih stavbnih razvojnih faz dvorca Zaprice skozi stoletja.
V drugem prispevku, avtorice mag. Zore Torkar, zgodovinarke in etnologinje, z naslovom Življenje za grajskimi zidovi pa odkrivamo življenjske zgodbe lastnikov v 19. in 20. stoletju – od veselih spominov na počitnikovanja na Zapricah do žalostnih usod ob izgubi vsega, kar so imeli; od radostnih počitnikovanj Zapričanov, znanih slovenskih pesnikov in literatov, ki so preživljali poletne počitnice na idiličnem gradu, do še živih spominov učencev, ki so tu nekaj let živeli v internatu, in stanovalcev, ki so do ustanovitve muzeja živeli v neprimernih stanovanjih. 4. decembra 1961 je bil ustanovljen Muzej Kamnik in v naslednjih desetletjih so bile stavbe grajskega kompleksa temeljito raziskane in prenovljene za muzejsko dejavnost.
https://online.fliphtml5.com/xmgva/zzzi/?1643909848991
Publikacija je tiskana v slovenskem in angleškem jeziku in je tudi doprinos k turistični ponudbi Kamnika.
Dobite jo v muzejskih trgovinah. Vabljeni k nakupu.
_________________________________________
Publikacijo GRAD ZAPRICE V KAMNIKU je založil Medobčinski muzej Kamnik.
Vodja projekta: mag. Zora Torkar
Besedilo in izbor fotografij: dr. Igor Sapač, mag. Zora Torkar
Fotografije: Medobčinski muzej Kamnik, Narodni muzej Slovenije, Narodna galerija Ljubljana, Indok center Ministrstva za kulturo RS, Arhiv RS, Muzej in galerije mesta Ljubljana, Alenka Župančič, družina Gabrovec, France Stele, Tomaž Lauko, Zora Torkar, Miran Kambič, Igor Sapač, Jošt Gantar – slovenia.info
Rekonstrukcije gradu: dr. Igor Sapač, mag. Sanja Špindler
Lektoriranje: Ana Gruden Prevod: Jon Derganc Oblikovanje: Saša Kovačič Tisk: Tiskarna Jagraf d.o.o.
Izdajo kataloga sta omogočila: Ministrstvo za kulturo RS in Občina Kamnik