Maistrov večer: dr. Gregor Jenuš - Bitke z mlini na veter v prevratni dobi
Na letošnjem prvem Maistrovem večeru bo dr. Gregor Jenuš predstavil dogajanja v slovenski politiki po koncu prve svetovne vojne in v času oblikovanja meja nove države.
Slovenci smo z razglasitvijo Države Slovencev, Hrvatov in Srbov 29. oktobra 1918 dočakali osamosvojitev izpod habsburške oblasti. Dva meseca pozneje, 1. decembra 1918, pa smo se s Kraljevino Srbijo združili v Kraljevino Srbov, Hrvatov in Slovencev. Kmalu zatem se je pokazala neenotnost slovenskega in jugoslovanskega političnega kurza. In sicer v najbolj neprimernem času, saj se je svet pripravljal na nove meje in nova razmerja, o katerih je odločala visoka diplomacija na mirovni konferenci v Parizu.
V žarometih mednarodne pozornosti sta se znašli tudi ozemlji Štajerske in Koroške, kjer se je oblikovala nova slovensko-avstrijska meja. Kot protagonista sta na slovenski strani nastopila general Rudolf Maister in dr. Karel Verstovšek. Njuna prizadevanja za uresničitev slovenskih interesov pa so se zdela kot bitka z mlini na veter. In ta je pogosto pihal iz smeri, iz katere ga ne bi pričakovali.
Dr. Gregor Jenuš je zaposlen v Arhivu Republike Slovenije. Svoje znanstveno-raziskovalno delo namenja raziskovanju narodnih odnosov na Slovenskem, razvoju manjšin, kršitvam manjšinskih in človekovih pravic ter delovanju represivnih organov na Slovenskem po drugi svetovni vojni. V okviru arhiva je odgovoren za arhivsko gradivo organov za notranje zadeve pred letom 1990. Je avtor dveh znanstvenih monografij in več izvirnih znanstvenih člankov, s svojimi prispevki redno sodeluje na mednarodnih in nacionalnih simpozijih, pri pripravah razstav itd. Kot docent na oddelku za zgodovino na Filozofski fakulteti v Mariboru predava evropsko in neevropsko novejšo in sodobno zgodovino.
V sodelovanju z Društvom general Maister Kamnik.
Vabljeni.